UWAGA!! Od 01 marca rusza rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2024/25!!!! Dokumenty do pobrania w zakładce rodzica.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Obdarowywanie się prezentami

Obdarowywanie się prezentami

Mikołajki już za nami, ale święty Mikołaj odwiedzi nas jeszcze 24. grudnia, zostawiając co nieco pod bożonarodzeniową choinką. Jednak, czy we wszystkich krajach prezenty przynosi ten sympatyczny święty? Ale jeśli nie Mikołaj w czerwonym kubraczku, to kto?

Zwyczaj obdarowywania się prezentami obchodzony jest na całym świecie, jednak w każdym kraju na swój charakterystyczny sposób. Mikołaj w zależności od kraju przybiera różne postaci i przychodzi do dzieci w różnym czasie. W nocy 6 grudnia Mikołaj zjawia się u dzieci w Hiszpanii, Czechach i na Słowacji.

 

W Hiszpanii Mikołaj zostawia prezenty w skarpetach zawieszonych przy łóżku lub kominku. Podobnie jest w USA z tą różnicą, że dzieci w skarpetach umieszczają listy do Mikołaja, które on zabiera, a pozostawia podarki, jakie w tych listach dzieci sobie zażyczyły. Takie listy piszą również dzieci w Niemczech, a także polskie dzieci, które zwykle swój list zostawiają na oknie i czekają na swój prezent na Boże Narodzenie.

 

W Belgii Mikołaj pojawia się już 5 grudnia zostawiając prezenty w butach lub koszykach, które dzieci dla niego wystawiają. Wokół domu trzeba rozłożyć siano, marchew i ziemniaki dla koni świętego, które mają się nimi pożywić na dalszą drogę.

 

W Niemczech Sankt Nikolaus najbardziej przypomina biskupa z Miry. Podróżuje on na ośle lub w saniach ciągniętych przez renifery. Ma ze sobą księgę, w której odnotowane są złe i dobre uczynki dzieci. Dobrym daje upominki w postaci słodyczy, orzechów i owoców, a złym zostawia w bucie lub skarpecie rózgę albo węgiel.

 

Holenderski Sinterklass przypływa do dzieci na statku z Hiszpanii już 5 grudnia. Ma on czarny strój, ponieważ jest brudny od sadzy z komina.

 

Mikołaj w wielu krajach występuje także pod innymi postaciami charakterystycznymi dla danej kultury.

We Włoszech zamiast Mikołaja w domach dzieci pojawia się czarownica Befana. Lata ona na miotle i wlatuje do domów przez komin zostawiając podarki w święto Trzech Króli. Dzieci natomiast powinny zostawiać dla niej mandarynki lub kieliszek wina. Jeśli dzieci są niegrzeczne, Befana wkłada im do skarpet czosnek lub węgiel.

 

We Francji prezenty rozdaje Pere Noel - dziadek z białą brodą, którego imię oznacza "bożonarodzeniowy ojciec". Jest to postać zupełnie świecka, nie ma nic wspólnego ze świętym. Jeszcze do niedawna dawał on prezenty dzieciom 6 grudnia, jednak teraz przychodzi do dzieci tylko 24 grudnia. Jednak bardziej znaną postacią kojarzącą się wszystkim dzieciom ze świętami Bożego Narodzenia jest święty Marcin. Według legend pomagał on ludziom potrzebującym, biednym.

 

Za wschodnią granicą postać Mikołaja zastąpiona została Dziadkiem Mrozem, który odwiedza dzieci dopiero w Nowy Rok.

 

W Azji od niedawna w związku z przejmowaniem kultury zachodniej głównie w sklepach pojawia się Staruszek Bożonarodzeniowy.

 

W Szwecji nie ma świętego Mikołaja, który został usunięty z tego kraju razem z wszystkimi świętymi w czasach reformacji. W tym kraju prezenty roznosi karłowaty skrzat Jul Tomte.

Data dodania: 2018-12-10 00:10:41
Data edycji: 2018-12-10 00:20:33
Ilość wyświetleń: 674

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w ankiecie szkolnej!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej